O czym należy pamiętać, aby nie zwiększać kosztów centralnego ogrzewania.

Zawór całkowicie zamknięty
Zawór całkowicie zamknięty (wskazanie gwiazdka)

Zasada nr 1: Zakręć grzejniki na czas wietrzenia

Na czas wietrzenia zawsze zakręć kaloryfery. Kaloryfer zakręć na kilka minut przed rozpoczęciem wietrzenia i ponownie odkręcić dłuższą chwilę po jego zakończeniu.

Grzejniki często znajdują się pod oknem, więc kiedy temperatura spada, na skutek ich otwarcia, zaczną mocniej grzać zwiększając wydatki na ogrzewanie. 

Zawór maksymalnie otwarty
Zawór maksymalnie otwarty (zazwyczaj regulacja to poziomy od 1 do 5)

Zasada nr 2: Wietrz krótko ale intensywnie

Aby dobrze wywietrzyć mieszkanie, nie trzeba robić tego dłużej niż 10 minut. Wietrz krótko ale intensywnie. Najskuteczniejsze  będzie krótkotrwałe otworzenie okien na całą szerokość niż ich uchylenie.

Również jednoczesne wietrzenie kilku pomieszczeń będzie bardziej efektywne niż otwieranie okien po kolei w poszczególnych pomieszczeniach. Delikatny przeciąg pozwoli szybciej wymienić powietrze, a nie wychłodzi nadmiernie pomieszczeń.

Zawory mogą być różnego typu.

Zasada nr 3: Podczas gotowania możesz otworzyć okno i zakręcić grzejnik w kuchni.

Pamiętaj, że jednym z głównych źródeł parowaniu szyb, nieprzyjemnego zapachu i wilgoci w mieszkaniu jest kuchnia. Aby temu zapobiec, możesz podczas gotowania zamiast uruchamiać okap kuchenny otworzyć lub uchylić okno. Gotujące się potrawy wydzielają sporo ciepła, więc warto zakręcić kaloryfer. Na pewno nie odczujesz spadku temperatury, a uda się zmniejszyć opłaty za ogrzewanie.

Otwarte okno to ogrzewanie powietrza na zewnątrz (za straty ciepła płacą wszyscy mieszkańcy)

Zasada nr 4:  Nigdy nie zostawiaj otwartych okien podczas długiej nieobecności

Nigdy przed wyjściem do pracy, szkoły itp. nie uchylaj okien przy odkręconych grzejnikach. Będziesz ogrzewał powietrze na zewnątrz budynku zwiększając koszty jego utrzymania. Długotrwale pozostawione mieszkanie z otwartymi oknami może, w przypadku dużych mrozów, doprowadzić do przemarzania stropu i będzie odczuwalne w lokalu powyżej.

Zasada nr 5: Nie zostawiaj otwartych okien na klatce schodowej.

Jeśli uważasz, że na klatce schodowej jest za ciepło zawsze zgłoś to do konserwatora budynku ponieważ grzejniki na klatkach można wyregulować. Problem jeśli część właścicieli uważa, że jest za zimno i je rozkręca natomiast pozostałym jest zbyt ciepło i otwierają okna. Jeśli chcesz przewietrzyć klatkę schodową pamiętaj aby wietrzenie było krótkotrwałe i pamiętaj aby potem zamknąć okno na klatce schodowej.
Otwarte okna na klatce schodowej wychładzają lokale. 

Zasada nr 6: Nie zasłaniaj grzejników.

Zasłonięcie grzejników ciężką kotarą lub grubą zasłoną powoduje, że nie przepuszcza ona ciepła do środka mieszkania. Warto pamiętać, aby nie zastawiać grzejników szafami, kanapami lub innymi meblami blokującymi przenikanie ciepła.

Zasada nr 7: Zastosuj folię odbijającą ciepło.

Umieść specjalną folię termiczną odbijającą ciepło pomiędzy ścianą, a grzejnikiem co spowoduje oddawanie ciepła w kierunku pomieszczenia i zahamuje oddawanie ciepła na zewnątrz budynku.